Sağlık İçin Tekerlemelerle Yarışıyoruz Şartnamesi

KONYA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ
“SAĞLIK İÇİN TEKERLEMELERLE YARIŞIYORUZ” ADLI TEKERLEME YAZMA YARIŞMASI

Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün 2016-2017 eğitim öğretim yılında düzenleyeceği “SAĞLIK İÇİN TEKERLEMELERLE YARIŞIYORUZ”  adlı tekerleme yazma yarışması şartnamesi:

Yarışmanın Amacı:
Her öğrencinin kendi hayal gücüyle oluşturduğu, aşağıda belirtilen sekiz farklı konuyu kapsayan;bilinen tekerlemelerden farklı, yeni ve özgün bir tekerleme yazılması.

Türü: 
Tekerleme

Hedef Kitle:
Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm resmî ve özel ortaokullardaki 5, 6, 7 ve 8.  sınıf öğrencileri

Yarışma Şartları:
- Yazılan tekerlemeler, öğrencilerin kendileri tarafından yazılmış “özgün” tekerlemeler olmalıdır.
- Tekerlemelerin herhangi bir yerden alıntı yapılmamış olması gerekmektedir.
- Öğrencilerin yalnızca kendi el yazısı ile yazdığı tekerlemeler yarışmaya katılabilecektir.
- Tekerlemeler temiz bir kâğıda okunaklı bir şekilde yazılacak, kâğıtlardaki tertip ve düzen puanlamada dikkate alınacaktır.
- Tekerlemeler A4 çizgili veya çizgisiz beyaz dosya kâğıdının tek yüzüne her bir tekerleme 4-5 satırı geçmeyecek şekilde siyah ya da mavi mürekkepli kalem ile yazılacak ve sayfanın arkasına adı soyadı, ilçesi, okulu, sınıfı, numarası yazılacaktır.

Tekerlemeler aşağıda belirtilen 8 ana konuda öğüt verici şekilde hazırlanmalıdır.

1. Yeterli-Dengeli Beslenme& Fiziksel Aktivite (Kahvaltı yapmanın önemi, abur cubur tüketmemek, meyve-sebze tüketimi,badem, fındık,ceviz vb. kuruyemiş tüketimi, öğün atlamamak, hareketli yaşam...)
2. Diş Sağlığı (Diş fırçalamanın önemi, diş kontrolüne gitmek, şekerden uzak durmak, dişçiden korkmamak...)
3. Aşılar (Aşı olmaktan korkmamak, hastalıklardan korunmak ve mikroplarla savaş...)
4. Hijyen (El yıkama, banyo yapma, sabun kullanma,tırnak ve kulak temizliği, yiyecekleri yıkamadan yememek...)
5. Akılcı İlaç Kullanımı (Doktorun vermediği ilacı kullanmamak, ilaçları zamanında ve doğru şekilde kullanmak(önerilen doz, açlık-tokluk), ilaç kişiye özeldir...)
6. Akran Zorbalığı (Arkadaşının fiziksel özellikleriyle dalga geçmemek (havuç kafa), engeliyle dalga geçmemek(dört göz, kekeme), lakap takmamak, şiddet uygulamamak...)
7. Sevgi- Hoşgörü (Birbirimizi sevmek, saygı göstermek, paylaşmak...)
8. Oyun Dünyası (Oyuncaklarımızı temiz ve güzel şekilde kullanmak, oyun kurup arkadaşlarımızı nazikçe davet etmek, var olan oyuna rica ederek dahil olmak, yaratıcı oyunlar kurmak, oyundan zevk almak, oynarken öğrenmek...)
Tekerlemeler yaşça büyük, bilgin birinin ağzından öğüt veriyor tarzda yazılmalıdır.
Bir öğrenci istediği konu başlığından hazırladığı bir veya birden fazla sayıda tekerleme ile yarışmaya katılabilir.
Bir öğrenci birden fazla konuda hazırlamış olduğu tekerleme ile yarışmaya katılabilir. Ancak her bir konu için hazırladığı tekerlemenin yazılı olduğu kâğıda konusu mutlaka yazılmalı ve her bir dosya kağıdında tek konuda tekerleme bulunmalıdır. (Konu adı başta belirtilmeyen tekerlemeler değerlendirilmeye alınmayacaktır.)

Seçici Kurullar:
Okul Komisyonları, İlçe Yarışma Komisyonları ve Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü Yarışma Komisyonları

Değerlendirme:
Eserlerin değerlendirilmesi kör değerlendirme yöntemiyle (öğrenci ismi, ilçe ve okul adı vb. görülmeden) yapılacaktır.

Yarışma Takvimi:
13 Ocak 2017 okullara duyuruların yapılması ve afişlerin gönderilmesi
16 Ocak 2017 – 07 Şubat 2017 tarihleri arasında öğrencilerin tekerlemelerini tamamlaması
08-09 Şubat 2017 tarihleri arasında okul komisyonlarınca tekerlemeler değerlendirildikten sonra dereceye giren 8 farklı konunun her birinden ilk üç tekerlemenin ilçe millî eğitim müdürlüklerine gönderilmesi. Aynı tarihlerde her bir konudan dereceye giren 3 tekerlemenin; yazan öğrencilerimizin isimleri ve konu başlıkları belirtilerek bilgisayar ortamında derlenip Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü ARGE, Proje Hazırlama Birimine ait e posta adresine (hsm42.kalite@saglik.gov.tr) gönderilmesi gerekmektedir.
10-14 Şubat 2017 tarihleri arasında ilçe millî eğitim müdürlüklerinde oluşturulacak komisyonlarınca tekerlemeler değerlendirildikten sonra dereceye giren 8 farklı konunun her birinden ilk üç tekerlemenin İl Millî Eğitim Müdürlüğüne gönderilmesi.
15-17 Şubat 2017 tarihleri arasında İl Millî Eğitim Müdürlüğünde oluşturulan komisyonca ilçelerden gelen tekerlemelerin değerlendirilmesi ve dereceye giren 8 farklı konunun her birinden birincilerin belirlenmesi.
20  Şubat 2017 tarihinde dereceye giren eserlerin konyaarge.meb.gov.tr, konyahalksagligi.gov.tr internet sitesinde ilan edilmesi.
20-24  Şubat 2017 tarihleri arasında belirlenecek bir günde Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğünce birinci olan öğrencilere ödül töreniyle bisikletlerinin teslim edilmesi.

Ödüller:
Her bir konu başlığından yazılan tekerlemeler arasından seçilen birincilerin her birine ödül olarak BİSİKLET verilecektir.
Birinci olan 8 tekerleme, konyaarge.meb.gov.tr, konyahalksagligi.gov.tr internet sitesinde yayınlanacaktır.
Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü; ARGE, Proje Hazırlama Birimi, yarışma sonucunda hsm42.kalite@saglik.gov.tr e-posta adresine ulaşan tekerlemeleri basım, yayın etkinliklerinde kullanabilecektir.
Yarışma usul ve esaslarını içeren şartname konyahalksagligi.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

İletişim Bilgileri:
Konya İl Millî Eğitim Müdürlüğü AR-GE/ASKE Birimi EKİP42 İl Yürütme Kurulu
Telefon: 0332 353 3050 -Dâhili: 1255
E-posta: konyaarge42@gmail.com

Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü ARGE, Proje Hazırlama Birimi
Telefon: 0332 223 0000 Dâhili: 1107-1109-1126
E-posta: hsm42.kalite@saglik.gov.tr

 

tekerlemeafis.jpg